Jak jezdit na skútru

1 comment
Aby bylo jasno, bavíme se o skútru "o objemu 125 ccm s automatickou převodovkou a s poměrem výkon/hmotnost 0,1 kW/kg" (asi tak do výkonu 11 kW), na kterém u nás (!) můžeš jezdit od roku 2013 s řidičákem na osobák (skupina "B"), nebo od 16 let s patřičným oprávněním "na malou motorku". A aby bylo jasno ještě víc, jsme v situaci poměrně zkušeného řidiče právě s "béčkem", ale zcela bez zkušeností s ježděním v jedné stopě s motorem. (Přesně této situaci je věnovaná stránka Jízda na skútru do 125 cm3 s automatickou převodovkou na iBesip.cz, kam se ještě vrátíme.)

Jak jezdit na skútru? Přeci "jako na kole"

Přesně to ti bude tvrdit každý motorkář. Samozřejmě tu je pár rozdílů. Kolo zpravidla neváží přes metrák, těžiště stroje je tím pádem jinde a tím je dané jiné i chování při jízdě. Ale pokud z kola nepadáš, ovládnutí skútru ti nebude dělat větší problém. Na skútru se jezdí opravdu velmi snadno. Sedneš, přidáš plyn a - jedeš. K tomu ti postačí základní instruktáž: "Tímto takhle přidáš plyn, takto ubereš, tato páčka vpravo je přední brzda, tato páčka vlevo je zadní brzda - takže bacha! Opačně jak na kole! Tak teď nasedni, přidej plyn, jenom trochu, počkej, až zabere variátor, a jak se dáš do pohybu, zvedni nohy. Při zastavení naopak. A s brzdami opatrně." Jak se přidává plyn na motorce ví každý kluk od mala, která brzda je která si zapamatuješ rychle, a chování variátoru můžeš znát třeba z motokár nebo ze zahradního traktorku. Jak se motor dost roztočí, stroj chce jet. Prostě automat.


Na to vše je třeba přivyknout. A naučit se to. Praxí. Sice přesně tam kam chceš pojede skútr nejspíš až po několika hodinách ježdění, na to pozor, ale pár koleček na parkovišti by pro základní zacvičení mělo stačit. Dej si taky pozor při manipulaci s nastartovaným skútrem. Ta potvůrka může být překvapivě živá i bez jezdce! ;-)

Jako na všechno, najdeš samozřejmě i návodů "jak jezdit na skútru" na YouTube tuny. Kvalita se pochopitelně různí. Tak třeba toto...


Protože všechno se "z internetu" naučit nedá (prý), jsou tu i různé motoškoly a kurzy. Třeba Skútr Motoškola Masarykova okruhu.

Jak jezdit na skútru? Jako v autě určitě ne

Další "level" je vyrazit na silnici. Opravdovou silnici s provozem. Silnici s egoistickými automobilisty, namistrovanými motorkáři, bezohlednými chodci a drzými cyklisty. Však známe se. ;-) Asi chvilku pojedeš "jak baba", u kraje a pomaleji, ale jak ztratíš nejistotu prvničky, rychle zapomeň na návyk z kola jezdit při krajnici! Když pojedeš při kraji i normální rychlostí, bude se tě snažit předjet úplně každej. I ten, co na to nemá. A současně ti nebude nechávat zrovna dost místa. Jeď si pěkně prostředkem pruhu. Ono se to zdá možná blbé, ale opravdu je třeba dát těm za tebou jasně najevo, že "tady jedu já". A stejně tak je nutné "dostat se do zrcátka" auta před tebou. A než zastavíš na křižovatce na červené, zajeď pro změnu ke středové čáře tak, aby tě ten před tebou viděl v bočním zrcátku, a současně tě nerozmačkal ten blbec za tebou, když to nedobrzdí. Tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu - musíš předvídat! Na skútru, stejně jako na motorce, musíš mnohem víc předvídat chování ostatních, než v autě. Oproti řidičům v autě jsi úplně nahý. O náklaďácích nemluvě.

Zkušenosti z auta a "znalost terénu" ti situaci zjednoduší jen v tom, že nemusíš přemýšlet kudy se kam dostaneš, kdy přejet do jakého pruhu, naopak už třeba víš, kudy jet, aby ses vyhnul hustšímu provozu.

Vraťme se teď k článku Jízda na skútru do 125 cm3 s automatickou převodovkou na iBesip.cz, kde najdeš trochu účelově děsící, ale zároveň vtipné - ale jo, vtipné video o přerodu "plechovkáře" ve skútristu. Víceméně shrnutí všeho, co jsem tu sepsal.


Pro další rady zajdi zase na YouTube. Různých poučovacích videí najdeš až moc, ne všechna jsou pro svou nekvalitu koukatelná, ale nenarazil jsem zatím na žádné, co by vyloženě lhalo.Jak jezdit na skútru? Stejně jako na motorce

Oni to motorkáři sice neuznávají, ale skútr je taky motorka. Máš to napsané i v techničáku a na pojištění. Mezi skútrem a motorkou je rozdíl jen v koncepci uložení motoru a v kapotáži. Skútr také nemusí mít jen malý obsah a výkon. Běžné modely velkých cestovních skútrů mají obsah kolem půl litru a víc. Také "automat" je obvyklý až v současnosti. A posmívá se někdo autům s automatem? Jak motoráři nahlíží na skútr názorně ukazuje (současný) popis Skútr – Wikipedie. Každá druhá věta minimálně zavání polopravdou. Znám ale osobně i několik motorkářů srdcařů s "opravdovou mašinou", co na skútru normálně jezdí a nestydí se za to. Není totiž proč.

Dost motorkářů se netají názorem, že řidič s "béčkem" na skútr nepatří. Že přeci nemá tu správnou autoškolu - teda - motoškolu, že nemá ty správné motorkářské návyky. Ale prosím tě - koho kdy kdo naučili v autoškole opravdu řídit? A na druhou stranu se po silnici může zcela legálně motat kdokoliv, ale úplně kdokoliv na kole, bez proškolení, bez zkušeností, bez přilby, bez zodpovědnosti... A všichni ostatní můžou jenom tak dávat pozor.

Ale neboj, tvoji kamarádi - motorkáři budou mít z tvého nového skútru jen radost - už totiž ví, že tě dostali, že jsi jejich. ;-)

Ještě jedna drobnost: motorkáři se na silnici zdraví. Jen tak zvednou prsty levé ruky. Ale i ti tvoji kamarádi ti budou tvrdit, že motorkáři skútristy zásadně nezdraví a když zdraví skútrista motorkáře, je to trapas. Mám ale jinou zkušenost. Pravda, mohl za to možná pokročilý podzim, kdy jezdí jen ti skalní (a ti "čerství"), nebo nekompromisní design PCX, ale zdravili mě jak motorkáři, tak maník na čtyřkolce. Nepozdravil mě naopak kluk na skútru.

Vraťme se znovu na iBesip.cz. Já osobně měl donedávna BESIP spojený jen s dopravními hřišti a poučkami pro ježdění na kole, tak, jak si to pamatuji ze školy. Přitom na webu iBesip.cz najdeš celou sekci Motocyklista věnovanou motorkářům včetně brožurky Na motorce v praxi (v pdf). Vše sepsáno dost dobře, místy skoro až moc "promotorkářsky". Doporučuji aspoň prolistovat. Také YouTube kanál Motocyklisté i obecný YouTube kanál BESIP není od věci projet. Samozřejmě BESIP trochu straší, ale opravdu je lepší si uvědomit včas, že v případech, kdy jde v autě jen o plechy, jde na motorce a na skútru o život. Nebo aspoň o zdraví.Na bezpečnost a techniku jízdy je zaměřený mimo jiných třeba YouTube kanál australského scootersales. Trochu moc australského mluvení, jízda vlevo, ale poctivé rady zkušeného motorkáře.
Jak jezdit na skútru? Hlavou. Hlavně Hlavou

Když se zamyslíš nad jakýmkoli sestřihem motorkových nebo skútrových bouraček zjistíš, že jen potvrzují "základní balík" bezpečnostních rad a pouček pro jízdu na motorce a skútru.


S koukáním na ty bouračkový videa ale opatrně! Mohlo by tě to zastrašit. Na druhou stranu většinou se ty lidi zase ze země zvednou. To je přeci povzbudivé, ne?

pondělí 15. února 2016

1 komentář: